“Agro Dairy” şirkətinin İdarə Heyətinin üzvü, Bitkiçilik istiqaməti üzrə icraçı direktoru Ramil Məmmədov kosmik müşahidələrin əkinçilikdəki rolu haqqında danışdı
“Agro Dairy” şirkətinin İdarə Heyətinin üzvü, Bitkiçilik istiqaməti üzrə icraçı direktoru Ramil Məmmədov Azərkosmosun təşkilatçılığı ilə keçirilən “Kosmosdan gələn imkanlar: Kosmik müşahidəmizin sosial-iqtisadi inkişafa töhfəsinin 10 ili” adlı tədbirdə iştirak edib.
Tədbir çərçivəsində Ramil Məmmədov “Kosmosdan müşahidə xidmətlərinin Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafına verdiyi töhfələr” mövzusunda keçirilən panel sessiyasında panelist kimi çıxış edərək, kosmik müşahidələrin kənd təsərrüfatında peyk təsvirlərinin tətbiqi, əkin sahələrinin monitorinqi və məhsuldarlığın artırılmasında oynadığı mühüm roldan danışıb.
Ramil Məmmədov çıxışında kosmik texnologiyaların kənd təsərrüfatı sahəsində keyfiyyətli məlumatların toplanması və daha effektiv resurs idarəçiliyi baxımından böyük imkanlar təqdim etdiyini vurğulayıb. Kosmosdan əldə edilən məlumatların, əkin sahələrinin vəziyyətinin düzgün qiymətləndirilməsi və məhsuldarlığın artırılması üçün mühüm alət olduğunu qeyd edib.

Ramil Mammadov, Agro Dairy's Executive Director for Crop Production, Discusses the Role of Space Observation in Agriculture
Ramil Mammadov, Agro Dairy's Executive Director for Crop Production, participated in the event titled “Opportunities from Space: 10 Years of Contributions of Our Space Observation to Socio-Economic Development,” organized by Azercosmos.
During the event, Ramil Mammadov took part in a panel discussion on "The Contribution of Space Observation Services to Azerbaijan's Socio-Economic Development." He highlighted the critical role of satellite imagery in agriculture, the monitoring of crop fields, and the impact of space observation in enhancing productivity.
In his speech, Ramil Mammadov emphasized that space technologies provide significant opportunities for collecting quality data in agriculture and for more efficient resource management. He noted that the data obtained from space is an essential tool for accurately assessing the condition of crop fields and increasing productivity.